Pracownia USG

USG (BADANIE ULTRASONOGRAFICZNE, ULTRASONOGRAFIA) To najpopularniejsze, nowoczesne i bez bólowe badanie, które umożliwia uzyskanie obrazu narządów oraz tkanek pacjenta.

JAK WYGLĄDA BADANIE USG?

Badanie USG jest nieszkodliwe i bezbolesne. Pacjent odsłania diagnozowaną część ciała, np: brzuch, szyję, kolano…  Lekarz, poprzez przesuwanie sondy po obszarze badawczym (zwilżonym wcześniej specjalnym żelem), uzyskuje na monitorze urządzenia USG całościowy obraz narządu. Dzięki badaniu można precyzyjnie ocenić wielkość, kształt i ewentualne zmiany w badanych organach

USG JAMY BRZUSZNEJ

Pacjent przygotowujący się do badania USG jamy brzusznej co najmniej na 6 godzin przed badaniem nie powinien nic jeść. Dopuszczalne jest jedynie picie niegazowanej wody, ale do 2 godzin przed badaniem.

Ważne:

  • Bezpośrednio przed badaniem USG jamy brzusznej nie należy żuć gumy ani palić papierosów
  • Ostatnie leki należy zażyć nie później, jak na 2 godziny przed planowanym terminem wykonania badania USG jamy brzusznej.
  • Pacjenci z dolegliwościami gastrycznymi powinni na 24 godziny przed badaniem stosować lekkostrawną dietę
  • Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki wykonywanych dotychczas badań USG (o ile były one wykonywane)

Badanie ultrasonograficzna jamy brzusznej ma ograniczoną wartość diagnostyczną u osób otyłych.

USG PIERSI

Badanie USG piersi nie wymaga od Pacjenta żadnego przygotowania. Natomiast dla kobiet najlepiej wykonać badanie między 7 a 15 dniem cyklu miesiączkowego, o ile lekarz kierujący na badanie nie ustalił innej procedury. W prawidłowych warunkach badanie jest niebolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania (nawet w okresie ciąży oraz karmienia piersią). Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki wykonywanych dotychczas badań USG, mammografii (o ile były one wykonywane)

USG PROSTATY (przez powłoki brzuszne)

Badanie USG prostaty jest najbardziej popularną metodą diagnostyczną. Dzięki wykorzystaniu wysokiej klasy sprzętu dostępnego w placówce Medjana jest ono bezpieczne i bezinwazyjne. Nie ma żadnych przeciwwskazań do jego przeprowadzenia. Badanie USG przez powłoki brzuszne obejmuje zarówno ocenę ogólną prostaty, ocenę pęcherza moczowego, jak i ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza.

Ważne:

  • Na godzinę przed badaniem należy wypić od 1 do 1,5 litra wody (lub innych niegazowanych płynów) i nie oddawać moczu
  • Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki wykonywanych dotychczas badań USG prostaty (o ile były one wykonywane)

USG NARZĄDÓW MOSZNY (jąder)

Badanie narządów moszny nie wymaga żadnego przygotowania. Jest ono bezbolesne i nie ma jakichkolwiek przeciwwskazań do jego wykonania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki wykonywanych dotychczas badań USG (o ile były one wykonywane)

USG UKŁADU MOCZOWEGO

Badanie USG układu moczowego pozwala na ocenę pęcherza moczowego i nerek, a w przypadku mężczyzn także ogólną ocenę prostaty. Badanie USG pod kątem nerek nie wymaga szczególnego przygotowania. Ważne jest jednak, aby przed badaniem pęcherz został możliwie mocno napełniony.

Pacjent, u którego ma zostać wykonanie badanie USG układu moczowego powinien przyjść do placówki z pełnym pęcherzem, co najmniej godzinę po wypiciu minimum jednego litra wody. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki wykonywanych dotychczas badań USG (o ile były one wykonywane)

USG TARCZYCY

Badanie USG tarczycy nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. W miarę możliwości zaleca się przyniesienie wyników poprzednich badań ultrasonograficznych tej okolicy oraz wyników badań laboratoryjnych tarczycy i TSH (o ile były wcześniej wykonywane). Badanie jest całkowicie bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania.

USG DOPPLER NACZYŃ OBWODOWYCH

USG metodą doppler jest jednym z podstawowych badań w diagnostyce chorób układu krążenia. Pozwala na ocenę przepływu krwi w dużych tętnicach i żyłach wykorzystując zmiany w częstotliwości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek. Analizując odbitą od nich falę ultradźwiękową można określić kierunek i prędkość przepływu krwi. 

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Jest ono bezbolesne i nie ma żadnych przeciwwskazań do jego wykonania. Na badanie należy (w miarę możliwości) przynieść wyniki wykonywanych dotychczas badań USG metodą doppler (o ile były one wykonywane)

  • narządy wewnętrzne
  • prostata
  • jądra
  • tarczyca
  • gruczoły piersiowe
  • ślinianki
  • węzły chłonne
  • przezciemiączkowe
  • stawy biodrowe u niemowląt
  • stawy u dorosłych: kolanowe, barkowe, łokciowe, doły podkolanowe, ścięgna Achillesa, mięśnie, przyczepy mięśniowe
  • serca u dorosłych
  • Doppler Duplex tętnic kończyn dolnych i szyi
ULTRASONOGRAFIA
Tarczyca 200,00 zł
Ślinianki 200,00 zł
Węzły chłonne 200,00 zł
Gruczoły piersiowe 200,00 zł
Narządy wewnętrzne 200,00 zł
Badanie przezciemiączkowe 200,00 zł
Prostata 200,00 zł
Badanie Doppler jąder 250,00 zł
Badanie Doppler naczyń domózgowych 220,00 zł
Badanie Doppler jednej kończyny dolnej + wizyta 350,00 zł
Badanie Doppler dwóch kończyn dolnych + wizyta 450,00 zł
Badanie USG serca dorosłych (echo serca) 220,00-250 zł
Stawy biodrowe u niemowląt 250,00 zł
Stawy u dorosłych: kolanowe, barkowe, łokciowe 250,00 zł
Mięśnie 250,00 zł
Ścięgna Achillesa 250,00 zł